30 października 2021

[Pytanie] Podwójna etykieta z lat 60/70-tych

Szanowni Państwo,
 odświeżam temat, gdyż Pan Krzysztof Szymański nie może skontaktować się z osobą, która zamieściła komentarz. Filumenistów, którzy mogą pomóc, proszę o kontakt z zainteresowany przez adres email: k.szymanski@uwb.edu.pl
Treść zapytania poniżej.
 
 
Dzień dobry,

Mam zagadkę intrygującą mnie od nie pamiętam ilu lat. Pamiętam z dzieciństwa, że w latach 60 lub 70 pojawiły się zapałki z podwójną etykietą. Jedna była naklejona na drugą. Na tej pod spodem przedstawiony był biały orzeł, po obu stronach żołnierze stojący na warcie, a pod orłem były płomienie. Ludzie mówili , że będzie wojna. To się działo na Mazurach. Podejrzewam, że jakaś akcja antykomunistyczna.

Próbując rozwiązać tę zagadkę trafiłem na informacje od Jana Grądalskiego. W roku 1967 Bielsk wyprodukował na zamówienie Grecji zapałki z etykietą zaprojektowaną przez Greków. W Grecji zmieniła się sytuacja polityczna i na zapałki naklejono drugą etykietę i puszczono na kraj.

Niestety, ta grecka naklejka to inna sprawa.

Czy ktoś wie coś na ten temat?

Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof Szymański

3 komentarze:

  1. Mam takie pudełko zapałek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jesli szukasz informacji na temat zdrowia, podóży itd. to warto zaglądać tutaj https://niezalezna.pl/kategoria/zdrowie-i-styl-zycia Zawsze znajdziesz jakis ciekawy artykuł z tej kategorii. Ja codziennie wieczorem czytam kilka artykułów. Lubię wiedzieć jak najwięcej na temat zdrowia, podróżowania, historii itd.

    OdpowiedzUsuń