19 kwietnia 2019

Ile są warte?

https://filumenista.blogspot.com/2019/04/ile-sa-warte.htmlIle są warte prezentowane etykiety lub pudełka po zapałkach? Najprostsza odpowiedź brzmi – tyle, ile jest gotów zapłacić zainteresowany. Proszę sobie wyobrazić zakład produkujący dziennie do kilkuset tysięcy pudełek zapałek tego samego wzoru, często przez wiele dni lub tygodni. Prezentowane wzory właśnie z takiej produkcji pochodzą i przypuszczam, że trudno byłoby znaleźć na nie nabywców. W przypadku pudełek zapałek sprzedający musiałby obciążyć nabywcę dodatkowo kosztem przesyłki pocztowej w tzw. „formacie L”, w kwocie kilkunastu złotych. Proszę zajrzeć do ofert na różnych aukcjach i cen na nich uzyskiwanych (jeśli w ogóle zostaną sprzedane). Stare, dziewiętnastowieczne pozycje i niektóre przedwojenne są wycenione w katalogach nieraz nawet na kilkaset złotych. Warto ich poszukiwać dla posiadania lub dla… zysku. - Powodzenia.

Wszystkim rozczarowanym nieatrakcyjnością - w mojej ocenie - ich zdobyczy i znalezisk polecam kolekcjonowanie. Proszę zwrócić uwagę na zanikanie zapałek zastępowanych różnymi zapalniczkami i zapalarkami - chociażby z tego powodu warto je zachować od zapomnienia. Chyba żadne kolekcjonerstwo nie jest realizowane z myślą o zysku, ale dla zabawy i rozszerzenia wiedzy ogólnej. Odróżniam przy tym zbieractwo dla magazynowania przedmiotów, od kolekcjonerstwa. Kolekcjonerstwo polega na pogłębianiu znajomości przedmiotu, jego wartości użytkowych, historii, technologii i innych aspektów sformułowanych przez pasjonata na własny użytek lub z myślą o prezentowaniu zbioru na pokazach lub wystawach. Często interesujący zbiór nabiera wartości i przy odrobinie szczęścia może być przedmiotem korzystnej transakcji handlowej.
76 rocznicę powstania w getcie warszawskim wykorzystuję jako okazję do zaprezentowania amerykańskiej okładki disc-zapałek dokumentujących tamtejszą reakcję na holokaust polskich Żydów.
Zbigniew Turowicz Brak komentarzy:

Prześlij komentarz